Bez kategorii

Jak wybrać klamki do drzwi wewnętrznych?

Gdy wybieramy drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania, zwracamy uwagę przede wszystkim na jakość ich wykonania, wygląd i funkcjonalność. Klamki wydają nam się mało istotnym detalem, na który nie zwracamy zbyt wiele uwagi. Tymczasem w czasie kupowania drzwi warto również dobrze dopasować do nich klamki – nie wszystko, co dobrze wygląda w katalogach produktowych, będzie się sprawdzało w realnym użytkowaniu.

Klamka do drzwi powinna być stylistycznie dopasowana do drzwi i innych elementów wystroju wnętrza. Jeśli decydujemy się na eleganckie, nieco barokowe i bardzo ozdobne elementy wystroju i dodatki, warto zadbać o to, aby klamka prezentowała się równie dekoracyjnie. Klamka powinna być wtedy masywna, mieć duży, ozdobny uchwyt oraz podłużny szyld. Świetnie sprawdzają się materiały, które imitują stare złoto lub inne szlachetne materiały. Klamki nowoczesne powinny być natomiast jak najbardziej minimalistyczne, dopasowane do prostych linii drzwi oraz elementów znajdujących się we wnętrzach. Szyldy klamek nowoczesnych powinny być nieduże, okrągłe lub kwadratowe, pozbawione większych zdobień.

Wszystkie klamki takie same

Klamki powinny być dopasowane nie tylko do stylu drzwi, ale również do wystroju całego pomieszczenia. Są to bowiem dekoracyjne detale, które mają wpływ na to, jak prezentuje się całość wnętrza. Pamiętajmy również, że klamka to nie wybór do tylko jednych drzwi. W jednym mieszkaniu lub na jednym piętrze budynku jednorodzinnego powinny znajdować się klamki do drzwi w tym samym modelu, kolorystyce i stylistyce. Jeśli każde drzwi w naszym mieszkaniu będą miały inne klamki, nie będą dobrze się prezentowały i mogą powodować spory chaos aranżacyjny.

Zwracaj uwagę na parametry

Każda klamka, bez względu na producenta czy wygląd, ma co najmniej cztery ważne parametry, na które warto zwracać uwagę w czasie wybierania konkretnego produktu. Pierwszym elementem jest ciężar klamki – musi być on dopasowany do ciężaru samych drzwi. Jeśli mamy do czynienia z ciężkimi, tradycyjnymi, ozdobnymi drzwiami, zadbajmy o to, by w tym samym stylu była klamka. Powinna być ona również ciężka i masywna. Gdy będzie zbyt lekka, otwieranie może być mało komfortowe i niewygodne. W przypadku lekkich, nowoczesnych drzwi, klamki mogą być lekkie. Świetnie sprawdzą się nawet proste gałki do otwierania.

Wybierając klamkę, zwróćmy uwagę również na jej wspomaganie. Powinni być podwójne ze sprężynami umieszczonymi po obu stronach. Dzięki temu klamka po naciśnięciu będzie wracała do pozycji wyjściowej. Pamiętajmy też, że klamka musi być dopasowana do konkretnej strony drzwi. Obecnie klamki najczęściej są tak zaprojektowane, że można je montować z prawej lub z lewej strony. Nadal jednak jest sporo modeli jednostronnych. Zanim wybierzemy konkretny, upewnijmy się, że pasuje. Czwartym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest możliwość zamontowania zamka. Jeśli w drzwiach od sypialni czy od biura chcemy mieć zamek, musimy o nim pamiętać już na etapie wybierania klamki.

Materiały na klamki

Wybierając klamkę do drzwi wewnętrznych mamy również do wyboru całkiem sporo materiałów, które mają swoje zalety, ale również słabsze strony. Zanim zdecydujemy się na konkretną klamkę, warto zdobyć nieco wiedzy na temat poszczególnych materiałów. W sklepach czy u producentów akcesoriów drzwiowych najczęściej można spotkać klamki aluminiowe. Są one lekkie, wygodne w użytkowaniu, odporne na czynniki niszczące. Można je wykończyć chromem, niklem, srebrem, złotem czy brązem, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo luksusowo. Takie klamki sprawdzają się nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale również w biurach czy w obiektach użyteczności publicznej.

Coraz bardziej popularnym materiałem na klamki jest również nikiel, łączony także z chromem. Nikiel jest wyjątkowo trwały, można go wykańczać na wiele sposobów, dzięki czemu efekt jest niezwykle elegancki i luksusowy. Pamiętajmy jednak, że nikiel bardzo często wywołuje alergie. Zanim zdecydujemy się na zamontowanie klamki z niklu w naszym domu, upewnijmy się, że nikt z domowników nie ma problemów z uczuleniem na nikiel. W pomieszczeniach, w których sporo jest wilgoci, jak kuchnia czy łazienka, dobrze jest natomiast montować klamki wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów. Klamki ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzą się w kuchni czy w łazience.

Jakość przede wszystkim

Bez względu na to, jakie klamki wybieramy, na jaką stylistykę czy materiał się zdecydujemy, zawsze warto decydować się na produkty pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów. Dzięki temu można mieć gwarancję wysokiej jakości wykonania, użyteczności oraz niezawodności wszystkich elementów klamki. Im lepszą klamkę kupimy, tym większa pewność, że będzie nam służyła bez problemowo przez długi czas. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.